Jak założyć skrytkę? - Geocaching

Idź do spisu treści

Menu główne:

Jak założyć skrytkę?

Krok 1 – Rozpoznanie Terenu

Powszechne wśród geocacherów jest chowanie skrytek w miejscach dla nich ważnych, odzwierciedlających ich szczególne zainteresowania, umiejętności i wiedzę. Te unikalne miejsca na ziemi mogą być bardzo różne. Punkt widokowy, ciekawostka historyczna lub przyrodnicza, po prostu ładne miejsce itp. to wszystko są dobre lokalizacje na założenie skrytki.

Jeżeli zastanawiasz się gdzie umieścić skrytkę, zadaj sobie kilka pytań:
czy miejsce spełnia wszystkie wymagania potrzebne do rejestracji skrytki? Upewnij się że się z nimi zapoznałeś.
czy wziąłeś pod uwagę dostępność? Jeżeli jest zbyt blisko ruchliwych dróg i ścieżek istnieje duża szansa że ktoś znajdzie skrytkę przypadkowo. Najlepiej jest umieścić skrytkę nie za daleko od ścieżki czy drogi aby chronić środowisko, ale poza zasięgiem wzroku przechodzących tamtędy ludzi.
czy zadbałeś o zezwolenie od właściciela lub zarządcy terenu? Jeżeli umieszczasz skrytkę na terenie prywatnym musisz zapytać właściciela o zgodę. Jeżeli umieszczasz ją na terenie ogólnodostępnym dowiedz sie czy nie ma związanych z tym ograniczeń.
czy lokalizacja skrytki nie będzie powodować problemów? Kieruj się rozsądkiem podczas wybierania miejsca pod skrytkę. Nie nadawaj swojej skrytce wyglądu mogącego kojarzyć się z czymś niebezpiecznym.
To ty jesteś odpowiedzialny za swoją skrytkę, upewnij sie więc że znasz zasady obowiązujące w miejscu gdzie ją ukrywasz. Uszanuj okolicę w której umieszczasz skrytkę. Pamiętaj, że inni ludzie też będą odwiedzać te miejsca.
Nie chowaj skrytki w miejscu będące ostoją dzikiej zwierzyny, w miejscach lęgowych, z delikatnym poszyciem lub unikalną flora i fauną - zbyt duże natężenie ruchu w tym miejscu może zdewastować dzikość i atrakcyjność tego miejsca.
Nie umieszczaj skrytek bezpośrednio na terenie obiektów archeologicznych i zabytkowych. Miejsca te są szczególnie narażone na zniszczenie poprzez wzmożony ruch pieszych i pojazdów.
Skrytka umieszczona naprzeciw okien budynków mieszkalnych i biur może sprawić, że geocacher będzie widoczny i może wzbudzić czyjeś podejrzenia.
Krok 2 – Przygotowanie Skrytki

Pojemniki na skrytkę

Staraj się wybrać taki pojemnik, który przetrwa zmienną pogodę przez cały rok. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj stalowe pojemniki po amunicji czy plastikowe pojemniki na żywność z klipsami i gumową uszczelką i inne wodoszczelne opakowania. Warto także zaopatrzyć się w woreczki strunowe aby dodatkowo ochronić zawartość pojemnika. Niezależnie od pojemnika upewnij się że jednoznacznie go oznaczyłeś. Geocacherzy najczęściej podpisują ją jako "Skrytka Geocache" lub podobnie, dodatkowo dopisują nazwę skrytki oraz kontakt do jej autora (e-mail, telefon). Im więcej podasz informacji tym lepiej.

Zawartość pojemnika

Teraz potrzebujesz dziennik znalezień czyli "logbook". Umieść też coś do pisania, najlepiej ołówek, który jest bardziej odporny na wilgoć i niskie temperatury niż długopis. Zamieść tekst powitalny dla znalazcy. Powinien on zawierać informację dla przypadkowego znalazcy w jakim celu pojemnik został umieszczony. Możesz także umieścić przedmioty na wymianę. Jest to wysoce zalecane, lecz nie obowiązkowe. To co umieścisz w skrytce zależy tylko od Ciebie i zasobności Twojej kieszeni. Oto parę pomysłów:
Jednorazowy aparat fotograficzny. Umieść go w skrytce i poproś, aby odwiedzający robili nim zdjęcia. Później możesz go wyjąć i umieścić zdjęcia w interencie.
Zabawki dla dzieci, gry itp.
Przedmioty przenośne (TravelBugi i Geocoiny)
Kluczyki do nowego samochodu :)
Ludzie w różnym wieku szukają i chowają skrytki geocache, zastanów się więc co umieszczasz w środku. Rzeczy takie jak: materiały wybuchowe, broń, noże, narkotyki, papierosy, alkohol nie powinny być umieszczane w skrytkach geocache. Uwzględnij wszelkie lokalne przepisy prawne. Żywność w skrytce to zły pomysł. Zwierzęta mają bardziej wyczulony węch niż ludzie i może się zdarzyć iż uszkodzą pojemnik. Żywność ma określoną datę przydatności i może się okazać że ulegnie zepsuciu. Nie umieszczaj więc żywności w skrytkach geocache.

Krok 3 – Umieszczanie skrytki

Gdy tylko dotrzesz w miejsce gdzie zamierzasz ukryć pojemnik najważniejsze jest zapisanie współrzędnych GPS. Jest to najważniejszy element całej zabawy. Weź pod uwagę, iż podczas złej pogody lub w miejscu o ograniczonej widoczności nieba (gęsty las, głęboka dolina, wysokie budynki) dokładność wskazań urządzenia GPS może być słaba. Większość odbiorników GPS ma możliwość zapisania pomiaru uśrednionego. Jeżeli Twój sprzęt nie ma takiej funkcji, najlepiej zaznacz punkt (waypoint), odejdź kawałek, wróć i zaznacz kolejny punkt. Zrób tak 7-10 razy i następnie wybierz najlepszy odczyt. Gdy już masz ustalone współrzędne zapisz je na pojemniku i w logbooku. Napisz w logbooku kilka informacji (nazwa skrytki, twój nick, kontakt itp.), włóż go do woreczka strunowego dla dodatkowej ochrony i umieść w pojemniku.

Krok 4 – Opis skrytki

Zapoznaj się raz jeszcze z zasadami dotyczącymi rejestrowania skrytek w serwisie. Czy nadal wszystkie wymagania są spełnione? Jeśli tak, wypełnij formularz online zwracając uwagę na wszystkie na wszystkie pomocnicze informacje. Staraj się zrobić opis skrytki w ten sposób, aby zainteresować innych goecacherów do jej odwiedzenia, dołącz zdjęcia z okolicy. Ustaw dodatkowe atrybuty, które pomogą innym w szybkim zorientowaniu sie w rodzaju skrytki. Np. czy można się tam wybrać z psem, albo czy jest to spacer dłuższy niż godzina, czy teren jest dostępny dla wózków inwalidzkich, czy wymagane jest użycie łodzi etc. Przejrzyj raz jeszcze wszystko pod kątem błędów i popraw je jeśli takie znajdziesz. Po akceptacji przez reviewera opis twojej skrytki będzie widoczny przez wszystkich.

Krok 5 – Serwisowanie skrytki

Od chwili gdy umieściłeś skrytkę Twoim obowiązkiem jest nadzorowanie skrytki i terenu wokół niej. Będzie to wymagało Twoich wizyt w miejscu ukrycia za każdym razem gdy pojawi się jakiś problem. Odwiedzaj to miejsce aby upewnić się, że ulokowanie tam skrytki nie spowodowało żadnych negatywnych skutków i pojemnik jest w dobrej kondycji. Jeżeli okaże się, że poszukiwanie skrytki przez innych geocacherów spowodowało dewastację otoczenia, usuń lub przenieś skrytkę w inne miejsce nie zapominając o stosownych informacjach w jej opisie na stronie internetowej.

Udanego Geocachingu!

II. Jak założyć skrytkę

Aby przejść do srony z formularzem zakładania skrytki należy na stronie Geocaching.com z menu po lewej strony wybrać link "Hide & Seek A Cache", tak jak na poniższym obrazku:

Hide & Seek A Cache Menu

Następnie na stronie Hide & Seek A Cache wybieramy link "Once you are preparated, fill out our online form to report a new cache".

Wypełnij formularz opisujący twój cache. Gdy skończysz naciśnij przycisk na dole strony aby wysłać formularz do zatwierdzenia. Otrzymasz e-maila z potwierdzeniem zgłoszenia skrytki.

Opis pól formularza:

"Cache Type" - typ skrytki. Do wyboru są następujące opcje:
Tradycyjny Cache (Traditional Cache)
Multicache (Multi-Stage Cache)
Zagadka/Puzle (Mystery/Puzzle Cache)
Letterbox (Letterbox)
Wherigo (Wherigo)
Wydarzenie (Geocaching Event)
Akcja C.I.T.O. (Cache In Trash Out Event)
"Cache size" - rozmiar pojemnika. Do wyboru są następujące opcje:
Mikro, np. pojemnik po filmie fotograficznym (Micro)
Mały, zawierający tylko logbook i małe przedmioty (Small)
Normalny (Regular)
Duży, np. wiadro pojemności 20 litrów (Large)
Inny (Other)
"Cache Name" - nazwa skrytki

"Who Placed the Cache" - Tutaj możemy wpisać użytkownika który ukrył pojemnika. Cache będzie w dlaszym ciągu przypisany jest do Twojego profilu.

"Check if you only want Premium and Charter Members to view this cache." - Opcja tylko dla użytkowników Premium. Gdy zaznaczysz tę opcję, cache będzie dostępny tylko dla użytkowników posiadających konto premium.

"Yes, this listing is active (For new listings, if you want to work on this listing before it is reviewed, uncheck this box. Reviewers will only see the listing in the queue when it is checked.)" - Tak, skrytka jest aktywna (Dla nowych cache, jeśli chcesz jeszcze popracować nad opisem itp. odznacz to pole. skrytka będzie widoczna dla zatwierdzającego tylko wtedy gdy zaznaczysz to pole.)

"Date Placed" - Data ukrycia skrytki.

"Related Web Page" - Dodatkowa strona www dla skrytki. Parametr opcjonalny.

"Background Image URL" - Adres URL tła. Zmienia tło strony z Twoim cache, jeśli podasz adres URL do pliku graficznego. Parametr opcjonalny.

"Coordinates" - Współrzędne ukrycia skrytki.

"Location" - Lokalizacja ukrycia skrytki - kraj i ewentualnie region.

"Overall Difficulty Rating" - Ogólny poziom trudności (1 - najłatwiejszy, 5 - najtrudniejszy)

"Overall Terrain Rating" - Poziom trudności terenu (1 - najłatwiejszy, 5 - najtrudniejszy)

"Details" - Opis skrytki. Możesz używać kodu HTML w poniższych polach z wyjątkiem JavaScript i innych osadzonych kodów (aby używać HTML zaznacz opcję "The descriptions below are in HTML")

"Short Description" - Krótki opis. Informacje o położeniu, trudności, terenie, wysokości itp.

"Long Description" - Długi opsi. Szczegóły dotyczące Twojej skrytki, wygląd pojemnika, zawartość... Opis zależy od Ciebie.

"Hints/Spoiler Info" - Ułatwienia/Podpowiedzi. Te informacje zostaną odkodowane na stronie gdy geocacher kliknie "Encrypt". Tekst w nawiasach kwadratowych [jak ten] nie będzie odkodowany. Staraj się pisać krótkie ułatwienia aby odkodowywanie trwało krócej. Jeśli nie chcesz zamieścić podpowiedzi zostaw to pole puste.

"Note to Reviewer" - Uwagi do zatwierdzającego. Dodatkowe informacje dla osoby zatwierdzającej skrytkę. Np. współrzędne kolejnych poziomów MultiCache'a . Zatwierdzający usunie te informacje przed opublikowaniem skrytki.

"Yes. I have read and understand the guidelines for listing a cache." - Tak. Przeczytałem i rozumiem zasady zakładania skrytek. Musisz zaznaczyć tę opcję. Tłumaczenie tych zasad znajdziesz tutaj: Wymagania dotyczące publikacji skrytek.

"Yes. I have read and agree to the terms of use agreement." - Tak. Przeczytałem i zgadzam się z regulaminem. Musisz zaznaczyć tę opcję. Tłumaczenie tego regulaminu znajdziesz tutaj: Regulamin Geocaching.com.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego